316 Conductă de răcire cu lichid filetat vs îmbinări sudate: 6 comparații ale ratei de scurgere

Tub de răcire cu lichid din oțel inoxidabil: proiectat pentru fiabilitatea centrului de date AI

316 Liquid Cooling Pipe in DI Water Vs Tap Water: 5-Year Corrosion Renders

Tub de răcire cu lichid din oțel inoxidabileste o componentă-fabricată cu precizie din oțel inoxidabil 304/316L-construită pentru răcirea centrelor de date AI, sistemele CDU și managementul termic al stocării energiei. Proiectat pentru rugozitatea suprafeței interioare Ra Mai mică sau egală cu 0,4 μm cu sudare orbitală certificată ISO 3834 și inspecție 100% a scurgerilor înainte de expediere. Fabricat conform ASTM A312 și JIS G3459.

[ISO9001] [ISO14001] [ISO45001] [ISO3834] [CE] [RoHS]

11+ ani · 12.000 tone/an · 20+ țări · 600+ proiecte

[Obțineți o cotație] - Inginerul producătorului răspunde în 24 de ore

Eșec la pornire la rece înSisteme de răcire cu lichid

Risc:Micro-scurgeri ale îmbinărilor de sudură detectate în timpul testării de-funcționare pe termen lung forțează dezasamblarea completă a sistemului, întârziind implementarea serverului cu 6-8 săptămâni

Cauza de bază:Pătrunderea inconsecventă a sudurii de la sudarea manuală TIG creează puncte slabe care eșuează sub ciclul termic

Impact:Fiecare oră de întrerupere a clusterului AI costă aproximativ 300.000 USD în venituri de calcul pierdute - o singură scurgere vă poate șterge întreaga marjă trimestrială

Risc:Derivarea dimensională lot-la-loc (diametrul exterior ±0,3 mm față de specificații) determină reluarea în câmp a 15-20% din tuburile instalate

Cauza de bază:Furnizorii fără-control intern al formării și sudării își pierd toleranța prin pași subcontractați

Impact:Echipajele de instalare se opresc la mijlocul-proiectului pentru a re{-decupa și re-acomoda - fișele de date de plecare-live, iar bugetul proiectului absoarbe reluarea

Dacă vă confruntați cu aceste provocări, tubul de răcire cu lichid din oțel inoxidabil a fost conceput pentru a le elimina.

316 Liquid Cooling Pipe

Avantajul critic: nivel de curățenie-semiconductorului

De ce acest produs depășește tuburile industriale convenționale pentru răcirea cu lichid:Calitatea suprafeței interioare guvernează în mod direct curățenia lichidului de răcire, eficiența debitului și stabilitatea pe termen lung a-sistemului. Tuburile convenționale lasă un perete interior dur (Ra 0,8–1,6 μm) unde particulele se acumulează, degradează lichidul de răcire și înfundă microcanalele din plăcile reci.

Dimensiune Acest produs Industria convențională Valoarea diferenţială
Rugozitate internă Ra Mai mic sau egal cu 0,4 μm Ra 0,8–1,6 μm Cu 60% mai puține locuri de acumulare a particulelor înseamnă intervale de schimbare a lichidului de răcire de trei ori mai lungi
Consistența sudurii Sudare orbitală, certificată ISO 3834 TIG manual, în funcție de -operator Pătrunderea automată a sudurii elimină variația erorilor umane - 100% îmbinări repetabile
Verificarea scurgerilor Test de scurgere de heliu 100% înainte de expediere Eșantionarea statistică (10-20%) Fiecare tub a fost verificat -, nu 1 din 5. Nicio scurgere nedetectată ajunge pe site-ul dvs
Toleranță dimensională ±0,05 mm pe OD ±0,3 mm tipic Tuburile se potrivesc cu conectorii CDU la prima montare - fără reluare pe teren
Consistența lotului Formare-casă→sudură→finisare Etape subcontractate, 2-3 furnizori Un singur lanț de responsabilitate elimină jocul de vina „cine este de vină”.
Certificarea materialului 100% spectrometru-verificat per lot Numai certificat de fabricație, verificat-la loc Chimie verificată pentru fiecare lot, nu doar prima bobină
TCO de 5 ani 1,00 USD per metru instalat 1,15 USD per metru instalat Costul total cu 13% mai mic - mai puține ore de reluare, mai puține schimbări de lichid de răcire, mai puține apeluri de service

 

Stainless Steel Square Manifold

Procesul de fabricație

  • Verificarea materiei prime → Analiza chimică prin spectrometru conform ASTM A312 → Respinge bobinele off-înainte de producție
  • Formare de-tuburi de înaltă precizie → Mașini de formare controlate CNC- → Toleranță de diametru exterior ±0,05 mm verificată conform JIS G3459
  • Sudare orbitală → Echipament automat de sudare orbitală → Certificat ISO 3834, ecranare cu argon puritate 99,99%
  • Tratamentul suprafeței interioare → Linie de lustruire, decapare, pasivare → Ra Mai mic sau egal cu 0,4 μm verificat prin profilometrul ISO 4287
  • Formare și asamblare personalizate → îndoire CNC, fabricare colectoare → După desenul clientului, toleranțe ±0,1 mm
  • Testare de scurgeri 100% → Detector de scurgeri cu spectrometru de masă cu heliu → Sensibilitate 1×10⁻⁹ mbar·L/s
  • Ambalaj curat → Ambalaj anti-coroziune + lăzi de export sigilate → Pregătit pentru integrare directă la sosire

Componentele de bază

Cap de sudare orbital:Orbitalum sau ecranul cu argon cu cameră - închisă-echivalentă elimină oxidarea, cea mai comună cauză a coroziunii sudurii

matrițe de formare:Precizie dimensională șlefuită la ±0,02 mm - acesta este motivul pentru care tuburile noastre pătrate țin colțurile de 90 de grade fără arc-în spate

Sistem de testare a scurgerilor:Spectrometrul de masă cu heliu Pfeiffer - detectează scurgeri la 1×10⁻⁹ mbar·L/s, două ordine de mărime dincolo de testarea cu bule

Inspecție de calitate

  • Inspecție primită → Spectrometru + revizuire certificat de material conform ASTM A312 → Respingeți lotul dacă vreun element în afara specificațiilor
  • -Inspecție în proces → Măsurarea dimensiunilor conform JIS G3459 → Control dimensional la fiecare etapă de formare
  • Inspecție suduri → Test vizual + penetrant conform ISO 3834 → Geometria cordonului de sudură verificată pentru penetrare completă
  • Verificarea suprafeței interioare → Măsurarea rugozității ISO 4287 → Ra Mai mică sau egală cu 0,4 μm confirmată înainte de pasivare
  • Test final de scurgere → Spectrometru de masă cu heliu 100% → Fiecare tub verificat individual
  • Aprobare expediere → Documente lot + MTR + rapoarte de inspecție → Lanț complet de trasabilitate
  • Rata defectelor: mai mică sau egală cu 0,3%. Inspecție terță parte: SGS, TÜV sau BV disponibilă la cerere.

 

Specificatii tehnice

Categorie Parametru Valoare Standard
Dimensional Dimensiunea tubului pătrat 10×10 mm până la 80×80 mm Personalizat
Grosimea peretelui 0,5–3,0 mm
Lungime Până la 6000 mm
Diametrul exterior (rotund) Pe desen, ±0,05 mm JIS G3459
Chimic Carbon (316L) Mai mic sau egal cu 0,030% ASTM A312
Molibden (316L) 2.00–3.00%
Crom (316L) 16.00–18.00%
Mecanic Rezistenta la tractiune (316L) Mai mare sau egal cu 485 MPa
Limita de curgere (316L) Mai mare sau egal cu 170 MPa
Suprafaţă Rugozitate internă Ra Mai mic sau egal cu 0,4 μm ISO 4287
Rata de scurgere Test de scurgere de heliu Mai mic sau egal cu 1×10⁻⁹ mbar·L/s Specificații personalizate

De ce316L pentru răcire cu lichid:Conținutul de 2,0-3,0% de molibden oferă rezistență la sâmburi în medii cu clorură - critică atunci când lichidele de răcire pe bază de glicol-se descompun și eliberează cloruri în timp. Mai puțin sau egal cu 0,030% carbon previne sensibilizarea în timpul sudării, astfel încât zona afectată de căldură își păstrează rezistența la coroziune.

Capacitate de personalizare

  • Tuburi pătrate:10×10 mm până la 80×80 mm (toleranțe personalizate disponibile)
  • Grosimea peretelui:0,5–3,0 mm
  • Tuburi îndoite:Raze personalizate pe desen, controlate CNC-
  • Distribuitoare și ansambluri:Componente integrate de răcire cu lichid
  • Finisarea suprafeței:Lustruit, murat sau pasivizat per aplicare

Proces de personalizare

Confirmarea cerințelor → 2. Proiectarea soluției (revizuirea desenului în 48 de ore) → 3. Prototip (7-10 zile) → 4. Producție în masă → 5. QC și livrare

 

Aplicații în infrastructura de răcire

Industrie Aplicație tipică Specificație recomandată Mediul de operare
Centre de date AI Distribuție de răcire cu lichid de rack pentru server 316L, 12×12 mm, perete de 1,0 mm Lichid de răcire cu glicol-apă, funcționare 24/7
Sisteme CDU Distribuitoarele unității de răcire 316L, 20×20 mm, perete de 1,5 mm Debit mare, cicluri de presiune
Răcire prin imersie Rezervor-pentru-încălzirea-circularea schimbătorului 316L, 80×80 mm, perete de 3,0 mm Fluid dielectric, imersie pe termen lung{0}
Stocarea Energiei Bucle de gestionare termică a bateriei 304, 10×10 mm, perete 0,8 mm Apă pură / lichid de răcire cu apă deionizată
Schimb de căldură industrial Circuite de răcire a procesului 316L, 40×40 mm, perete de 2,0 mm Chimie agresivă a lichidului de răcire

Cazuri pentru clienți

  • AI Server OEM· Taiwan · 3.200 m · Aprovizionare pentru 6-luni · Variație de la lot-la{-de OD la ±0,05 mm în 47 de loturi - zero reluare la instalare
  • Producator CDU· Germania · 850 de unități · Program de 4-luni · Test de scurgere de heliu 100% trecut pe fiecare colector - zero scurgeri în câmp după 14 luni de funcționare
  • Operator centru de date· Singapore · 12.000 m · Lansare în 9-luni · Ra intern 0,4 μm menținut în verificarea SGS independentă - numărul de particule de lichid de răcire stabil timp de 18 luni fără îmbunătățirea filtrării

Vocea clientului

  • „Cea mai mare preocupare nu este calitatea probei, ci dacă fiecare lot poate menține același standard.” - Director de achiziții, AI Server OEM
  • „Cel mai ieftin furnizor nu este întotdeauna alegerea cea mai rentabilă-. Ne pasă mai mult de costul total al proiectului.” - Manager de inginerie, producător CDU
  • „O mică problemă de scurgere în răcirea cu lichid poate crea o defecțiune foarte costisitoare”. - Thermal Lead, Data Center Operator

 

FAQ

Î1: Care este rugozitatea suprafeței interioare și de ce contează pentru răcirea cu lichid?

R: Rugozitatea internă este menținută la Ra Mai mică sau egală cu 0,4 μm, verificată conform ISO 4287 cu un profilometru Mahr MarSurf. Suprafețele aspre peste Ra 0,8 μm creează micro-cavități în care particulele se depun, degradează lichidul de răcire și în cele din urmă înfundă microcanalele plăcilor reci. La Ra 0,4 μm, acumularea de particule scade cu aproximativ 60%, extinzând intervalele de schimbare a lichidului de răcire de la 12 la 36 de luni în aplicațiile de server AI.

Î2: Cum garantați performanța fără scurgeri-la îmbinările sudate?

R: Aplicăm sudarea orbitală conform certificării ISO 3834 - capul de sudură se rotește automat la viteză și curent controlat, eliminând variația erorii umane a TIG manual. Fiecare tub este apoi supus testării scurgerilor cu spectrometru de masă cu heliu 100% la o sensibilitate de 1×10⁻⁹ mbar·L/s, care detectează scurgeri cu două ordine de mărime mai mici decât testarea cu bule. Eșantionarea statistică nu este utilizată - fiecare unitate este verificată.

Î3: Care este consistența dimensională lot-la-?

R: Toleranța diametrului exterior este menținută la ±0,05 mm (JIS G3459), verificată la fiecare etapă de formare cu măsurare controlată CNC-. Deoarece formarea, sudarea și finisarea au loc în-casă sub un singur lanț de responsabilitate, deviația lot-la-se elimină. Un OEM de server AI din Taiwan a măsurat o variație de ±0,05 mm în 47 de loturi secvențiale.

Î4: Care este timpul de livrare tipic pentru comenzile standard și personalizate?

R: Tuburile standard sunt livrate în 15-20 de zile. Tuburi și colectoare îndoite personalizate: 25-35 de zile, inclusiv examinarea desenelor și prototiparea. Cu o capacitate anuală de 12.000 de tone și un inventar puternic, derulăm trei linii de producție paralele - comanda dvs. nu așteaptă ca un alt client să se termine.

 

Recomandări cheie

  • Rugozitate internă Ra Mai mică sau egală cu 0,4 μm (ISO 4287) - 3x intervale de schimbare a lichidului de răcire mai lungi
  • Scurgeri de heliu 100% testate per tub - zero scurgeri nedetectate ajung pe site-ul dvs.
  • ±0,05 mm consistență dimensională (JIS G3459) - instalarea prima-potrivită, fără reluare
  • ISO 3834 sudare orbitală - calitate repetabilă a sudurii, fără variații operator
  • 12.000 de tone/an capacitate - 3 linii paralele, comanda dvs. nu este la coadă

Serviciul post{0}vânzare

  • Garantie:24 de luni de la data expedierii
  • Răspuns tehnic:în 24 de ore (WhatsApp/E-mail)
  • Asistență pe-site:în termen de 72 de ore (internă), asistență la distanță în întreaga lume
  • Documentare:MTR, rapoarte de inspecție și certificate de materiale cu fiecare lot - trasabilitate completă pentru fișierul dvs. de conformitate

Logistica & Livrare

  • Capacitate anuala:12.000 de tone - suficientă țeavă pentru a înconjura de trei ori un campus de centru de date
  • Termen de livrare standard:15-20 zile
  • Timp de livrare accelerat:10-12 zile (disponibil pentru proiecte urgente)
  • Timp de livrare personalizat:25-35 de zile inclusiv prototipare
  • Ambalare:Ambalaj anti-coroziune + tuburi sigilate de export-lazi din lemn - sosesc gata pentru integrare directă
  • Exemplu de politică:Probe gratuite disponibile, livrare 7-10 zile

Solicitați o cotație

Informații necesare:

Numele companiei

E-mail

Cerințe de produs (specificație, cantitate, aplicație)

Răspuns de inginerie cu formular rapid - RFQ în 24 de ore

Contact instant WhatsApp - discuție tehnică-în timp real

Consultanță tehnică rezervare - apel video cu inginerii noștri

Descărcați resurse - fișiere CAD (STEP/IGES), fișă tehnică

Exemplu de solicitare - 7-10 zile la ușa dvs

Angajamentul de răspuns:Un inginer producător răspunde în 24 de ore - nu un reprezentant de vânzări, un inginer care poate discuta despre chimia lichidului de răcire și cerințele de sudură.

Sloturile actuale de producție din T3 sunt alocate proiectelor active de infrastructură AI. Trimiteți specificațiile pentru a confirma capacitatea pentru cronologia dvs.

S-ar putea sa-ti placa si

Trimite anchetă