Conductă de răcire prin imersie
Immersion Cooling Pipe este o soluție de precizie din oțel inoxidabil concepută pentru sisteme de răcire cu lichid de-imersie directă și-performanță înaltă în centre de date AI, unități CDU și management termic de stocare a energiei. Disponibilă în clasele 304 și 316L, cu rugozitate internă a suprafeței până la Ra Mai mică sau egală cu 0,4 μm, această componentă îndeplinește standardele ASTM A312 și JIS G3459, susținute de ISO 9001:2015 și ISO 3834 de fabricație.
[ISO 9001:2015] [ISO 3834] [CE] [RoHS] [11+ ani] · [12.000 tone/an] · [20+ țări] · [600+ proiecte]
[Obțineți o cotație] — inginerul producătorului răspunde în 24 de ore
Introducerea Produsului
Risc de scurgeri în sistemele de răcire prin imersie
Răcirea prin imersie circulă lichidul de răcire pe bază de dielectric sau de glicol-direct pe hardware-ul serverului. Un singur defect de sudură creează o cale pentru ca lichidul de răcire să ajungă la electronicele sensibile.
- Risc: micro-scurgerile de sudură sub ciclul termic cauzează pierderi de lichid de răcire și costurile de înlocuire - de închidere a serverului depășesc 50.000 USD per rack în timpul nefuncționării
- Cauza principală: sudarea manuală TIG produce o penetrare inconsistentă; procesoarelor externe le lipsește ecranarea cu atmosferă controlată
- Impact: recalificarea-sistemului durează 3-6 luni, întârziind punerea în funcțiune a centrului de date
Incoerență dimensională între loturi
Achiziția de tuburi cu mai mulți-furnizori introduce o deviere de toleranță care rupe conexiunile colectoarelor în timpul asamblarii.
- Risc: abaterea diametrului exterior de ±0,15 mm împiedică montarea corectă - relucrarea pe teren adaugă 4-6 ore pe rack
- Cauza principală: Furnizorii fără-formarea și inspecția internă nu pot păstra geometria lot-la-loturi
- Impact: echipele de instalare resping până la 8% din tuburile primite, forțând comenzi de urgență{1}la prețuri premium
Contaminarea suprafeței în buclele de răcire
Rugozitatea suprafeței interioare captează particulele care accelerează uzura pompei și degradează performanța termică a lichidului de răcire.
- Risc: suprafețele Ra > 0,8 μm acumulează resturi; Eficiența transferului de căldură scade cu 12-15% în 18 luni
- Cauza principală: lipsa etapelor de decapare și pasivare lasă straturile de calcar și de oxid în interiorul tubului
- Impact: ciclurile de înlocuire a lichidului de răcire se scurtează de la 36 de luni la 12 luni, crescând costurile de operare cu 23%
Dacă vă confruntați cu aceste provocări, conducta de răcire prin imersie este proiectată pentru a elimina fiecare mod de defecțiune prin procese controlate de material, sudare și suprafață.
Diferențierea de bază față de industrie convențională
| Dimensiune | Acest produs | Industria convențională | Valoarea diferenţială |
| Rugozitatea suprafeței interioare | Ra Mai mic sau egal cu 0,4 μm (lustruit + pasiv) | Ra 0,8–1,6 μm (-laminat) | cale de curgere cu 50–75% mai netedă; acumularea de particule redusă cu 60% |
| Procesul de sudare | Controlat ISO 3834 + sudare orbitală | TIG manual fără control al atmosferei | Penetrare constantă a sudurii; riscul de scurgere redus cu un ordin de mărime |
| Testarea scurgerilor | Inspecție 100% - test de presiune + detectarea scurgerilor de heliu opțional | Testare bazată{0}}eșantioane (5–10%) | Fiecare tub verificat înainte de expediere; zero surprize de scurgere în câmp |
| Toleranță dimensională | ±0,05 mm pe OD și grosimea peretelui | ±0,15 mm tipic | Încadrare directă în colectoare; reluarea instalării a fost eliminată |
| Clasele materialelor | 304 / 316L cu rapoarte de testare la moara certificate | Surse mixte sau ne-certificate | Trasabilitatea completă a compoziției conform ASTM A312 / JIS G3459 |
| Consecvența lot-la-loturi | Verificarea spectrometrului pentru fiecare lot primit | Numai inspecție vizuală | Performanță constantă în 100% din loturile livrate |
| Cost total pe 5 ani | Scăderea - fără reluare, fără înlocuire a lichidului de răcire, fără timp de oprire | Remedieri de câmpuri - mai mari, re-comenzi, pierderi de eficiență | Costul total estimat cu 30% mai mic în 5 ani |
Procesul de fabricație

- Verificare materie primă → analiză chimică prin spectrometru conform ASTM A751 → [echipament de inspecție a materialelor] → [confirmare grad + număr de căldură]
- Formare de-tuburi de înaltă precizie → măsurare dimensională la ±0,05 mm → [mașină de formare cu precizie]
- Sudare controlată (TIG orbital) → certificat ISO 3834 → penetrarea sudură verificată conform ISO 5817
- Tratamentul suprafeței interioare → lustruire, decapare, pasivare la Ra Mai mică sau egală cu 0,4 μm → [linie de lustruire]
- Testare de scurgere → Test de presiune 100%; opțiune de heliu conform specificațiilor clientului → [plată de testare a scurgerilor]
- Ambalaj curat → etanșare anti-contaminare pentru integrarea directă a sistemului
Componentele de bază
- Material de bază: oțel inoxidabil 316L / 304 - rapoarte de testare la moara certificate conform ASTM A312|sursă moara europeană
- Echipament de sudare: capete de sudare orbitale cu ecranare cu argon (puritate 99,99%) - asigură o adâncime constantă de penetrare
- Tratamentul suprafeței: linia de decapare și pasivare în mai multe-etape - îndepărtează depunerile și restabilește stratul de oxid de crom
Inspecție de calitate
- Inspecție primită → compoziția chimică conform ASTM A751 → potrivirea gradului și a numărului de căldură
- -Inspecție în proces → măsurare dimensională la ±0,05 mm → OD, grosime perete, lungime verificată
- Inspecție suduri → încercare vizuală + penetrant conform ISO 5817 → nivel de acceptare B
- Test de scurgere 100% → test de presiune la 1,5 × presiune de lucru → scurgere admisibilă zero
Rata defectelor: mai mică sau egală cu 0,3%. Inspecție terță parte: SGS / TÜV / BV disponibilă la cerere.
Industrii de aplicare
| Industrie | Aplicație tipică | Specificație recomandată | Mediul de operare |
| Centre de date AI | Rezervoare de răcire cu imersie pentru server și conexiuni CDU | 316L, Ra Mai mic sau egal cu 0,4 μm | Lichid de răcire dielectric sau glicol, funcționare continuă |
| Stocarea Energiei | Distribuitoare de gestionare termică a bateriei | 304 sau 316L, perete de 0,5–1,5 mm | Apă pură sau bucle de apă deionizată |
| Calculatoare de{0}}înaltă performanță | Rafturi și schimbătoare de căldură răcite cu lichid- | 316L, curbe personalizate | Amestec de apă glicol-, ciclu de lucru 24/7 |
| Management termic industrial | Sisteme CDU și bucle de răcire a procesului | 316L, testat-presiunea | Chimii agresive ale lichidului de răcire |
FAQ
Care este timpul de livrare pentru conducta de răcire prin imersie standard?
+
-
Tubul standard 304/316L este expediat în 7–15 zile lucrătoare de la confirmarea comenzii. Pentru ansamblurile personalizate-îndoite sau colectoare, timpul de livrare se extinde la 15–25 de zile lucrătoare, în funcție de complexitate. Producția accelerată pentru proiecte urgente este disponibilă, iar coordonarea livrării - este cu 30% mai rapidă, confirmată în 24 de ore de la solicitarea dvs.
Cum se efectuează testarea scurgerilor înainte de expediere?
+
-
Fiecare tub este supus unei încercări de presiune hidrostatică 100% la presiunea de lucru de 1,5x conform ASTM A999. Pentru aplicațiile cu criticitate ridicată, detectarea opțională a scurgerilor de heliu atinge o sensibilitate de 1×10⁻⁹ mbar·L/s. Ambele metode urmează proceduri documentate conform managementului calității ISO 9001:2015.
Ce rugozitate a suprafeței puteți garanta pentru răcirea prin imersie?
+
-
Rugozitatea suprafeței interioare este controlată la Ra Mai mică sau egală cu 0,4 μm ca specificația standard, măsurată conform ISO 4287 folosind profilometrie de contact. Pentru aplicații ultra-curate, Ra Mai mică sau egală cu 0,2 μm este realizabilă prin electrolustruire extinsă. Acest lucru reduce acumularea de particule și menține circulația stabilă a lichidului de răcire pe durata unei operațiuni prelungite.
Materialele 304 și 316L sunt certificate conform standardelor internaționale?
+
-
Da. Toate loturile de materiale includ rapoarte de testare la moară verificate conform ASTM A312 și JIS G3459. Fiecare lot este supus analizei compoziției chimice cu spectrometru și verificării proprietăților mecanice. Documentele de certificare a materialelor sunt furnizate cu fiecare transport pentru o trasabilitate completă.
Puteți furniza documentație completă de calitate pentru auditurile furnizorilor?
+
-
Da. Documentația include certificate ISO 9001:2015 și ISO 3834, rapoarte de testare la moara de materiale, înregistrări de inspecție dimensională, rapoarte de inspecție a sudurii și certificate de testare a presiunii. Inspecția terță parte de către SGS, TÜV sau BV poate fi aranjată înainte de expediere.
Tag-uri populare: țeavă de răcire prin imersie, China producători de țevi de răcire prin imersie, furnizori, fabrică, țeavă de răcire cu lichid din aluminiu, conductă de răcire cu lichid pentru centre de date, conductă industrială de răcire cu lichid, țeavă de răcire cu durată lungă de viață, sistem mecanic de conducte de răcire, tubul condensatorului de proces
S-ar putea sa-ti placa si
Trimite anchetă








